Nya regler för film och foto!

Vi kommer att införa film och fotoförbud på ridlektionerna från och med v34.

På grund av det hårda klimatet på sociala medier samt att när vi är i stallet ska vårt stora fokus ligga hos hästen och vår egna ridning kommer följande gälla hädanefter:

  • Förbjudet att filma/fota inne i ridhuset när det bedrivs ridskoleverksamhet. Det vill säga under ridlektioner, tävlingar och andra aktiviteter som ridskolan anordnar. Rider man privat på egen häst är det dock OK att filma och fota.
  • Vill man ta bild på sin häst gör man detta innan eller efter sin ridlektion.
  • Telefonerna får tas med in i ridhuset MEN ska vara satt på ljudlös och ligga i fickan under hela ridlektionen.
  • Använder man hörlurar/AirPods får man endast ha en hörlur i örat, detta för att man ska vara uppmärksam på sin omgivning och att omgivningen ska kunna få kontakt med dig.

Med detta beslut hoppas vi att fokus kommer att ligga mer på våra hästar, att bara ha tankarna hos dig och din häst och inte på om det filmas eller ej. Vi vill att alla våra elever ska känna sig trygga och inte behöva vara med på film eller foto om man inte vill det. Vi hoppas på er förståelse och skulle det dyka upp frågor angående detta så får man gärna prata med sin ridlärare eller någon i styrelsen.

Hälsningar
Personal & Styrelse