Tvätta händerna och årets lagtävlingar 21 – 22/3 är igång.

Som rubriken lyder, tvätta händerna, och det är extra viktigt just nu. Vi har med tanke på coronaviruset tillämpat några förändringar för våra elever, och besökare, och ber er att läsa dem HÄR. Det finns även informationslappar uppsatte på klubben, och personalen har fått en skötselplan hur städning och dylikt ska skötas extra nu.

Denna helg 21 – 22 mars (innebar också lagstart för våra duktiga ponnyekipage i hoppning. Dels elitgänget, som togs sig upp i fjor, samt ett härligt division ett gäng. Det är så fantastisk kul att följa dessa duktiga unga ryttare och deras underbara ponnier på tävlingsbanan. Lugnt, tryggt och fint har alla våra ryttare guidat sina ponnier vilket resulterade i fina ritter hela helgen. Ni kan följa våra lag under VÅRA LAG.

Vi går även mot ljusare tider, och markerna har börjat torka upp. Solen har i stort sett varit framme hela helgen, och både vi och våra fyrbenta vänner har njutit riktigt. Nu hoppas vi att veckan som kommer fortsätter lika fint.